Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Σε άνοδο η βασίλισσα, 78-71 τη Φουανελαμπράδα

Σε άνοδο η βασίλισσα, 78-71 τη Φουανελαμπράδα

Στην τρίτη διαδοχική της νίκη στη φάση των ομίλων του BCL έφτασε η βασίλισσα επικρατωντας με ωραίο κατα διαστήματα μπάσκετ της Φουανελαμπραδα με τελικό σκορ 78-71.

Η Ενωση έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Βινς Χαντερ και με τους μικρους Μωραΐτη και Τσαλμπουρη να δίνουν υποσχεσεις, υπεταξε τους Ισπανους και κανει πρώιμα όνειρα για το repeat!

Αναλυτικά το παιχνίδι:

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει στο παρκέ τους Μέις, Γκριφιν, Σαντ Ρος, Τσαλμπούρη και Χάντερ και την ομάδα του Μπάνκι να ξεκινάει με ένα γρήγορο 5-0 με τους Σαντ Ρος και Τσαλμπούρη με τους Ισπανούς να καλούν αμέσως τάιμ άουτ στο πρώτο λεπτό. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (6-5). Στην συνέχεια οι η ΑΕΚ ξέφυγε για λίγο στο σκορ, έφτασε στο +7, όμως η Φουενλαμπράδα με τον Εγένκα μείωσε στους 5 (20-15), στα μέσα της περιόδου. Τελικά η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ στο +5 (24-19) και τον Τσαλμπούρη να έχει 7 πόντους

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε να πάρει διαφορά, έφτασε στο +9, αλλά η Φουενλαμπράδα έβρισκε απαντήσεις και μείωσε στους πέντε και πάλι (31-26) στα πρώτα 3’ του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι Ισπανοί έκαναν ένα μικρό σερί και κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ (31-32), λίγο μετά τα μέσα της περιόδου και με τους διαιτητές να δίνουν περίεργα φάουλ στους φιλοξενούμενους στο σημείο εκείνο. Η ΑΕΚ με δυο ωραίες προσπάθειες του Ματσιούλις με ασίστ και καλάθι έδωσαν και πάλι προβάδισμα τριών πόντων στην ΑΕΚ στο 18’ (35-32).  Τελικά η Βασίλισσα με καλάθι του Γκρίφιν στο δευτερόλεπτο πριν τη λήξη πήγε στα αποδυτήρια με +7 (41-34)

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ στο +9 (43-34), όμως οι Ισπανοί έφτασαν και πάλι τη διαφορά στο καλάθι (46-44) στο 24’. Η Φουενλαμπράδα πέρασε και μπροστά στο σκορ μετά από ώρα (47-48) στα μέσα της περιόδου. Με ένα σόου του Χάντερ η ΑΕΚ πήρε ξανά διαφορά πέντε πόντων (53-48). Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι με τον Χαντερ να κάνει ότι θέλει στο παρκέ έφτασε τη διαφορά στους έντεκα πόντους όμως στα τελευταία λεπτά οι Ισπανοί μείωσαν και πάλι τη διαφορά και μείωσαν στο -5 με τη λήξη της περιόδου (59-54)

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση μπήκε με τούρμπο και έφτασε τη διαφορά στους έντεκα ξανά (66-55) στο 33’. Με ένα γρήγορο 0-5 της Φουενλαμπράδα με τον Μπέλας η διαφορά έπεσε και πάλι στους έξι (66-60). Με τους Χάντερ και Ματσιούλις να δίνουν λύσεις η ΑΕΚ φτάνει τη διαφορά στους οκτώ (70-62) στο 35’. Το μομέντουμ ήταν για τους κιτρινόμαυρους που έφτασαν και πάλι στο +10 (74-64) στο 38’. Τελικά η ΑΕΚ πήρε νίκη με διαφορά με +7 (78-71), που ήταν και το τελικό σκορ

Τα δεκάλεπτα:24-19, 41-34, 59-54, 78-71

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 7, Ματσιούλις 4, Ρατάν-Μέις 6 (5 ασίστ, 4 λάθη), Λαρεντζάκης 7 (2/10 σουτ), Μωραΐτης 5, Γκρίφιν 9 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σαντ-Ρος 10 (3 κλεψίματα), Ρόμπερσον 6, Γιαννόπουλος, Χάντερ 24 (11/16 δίποντα).

Φουενλαμπράδα (Γκαρθία): Ο’Λίρι 13 (10 ριμπάουντ), Ρούπνικ 9, Μπέλας 7, Γκαρθία 5, Κρουζ 12, Γιόρκα 10, Γκονθάλεθ, Κλαρκ 2, Εγιένγκα 7, Ζάνα 2, Νογκέιρα 4 (3 κλεψίματα).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 27/47 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 12/23 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 λάθη, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φουενλαμπράδα: 17/38 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 10/12 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 19 λάθη, 8 κλεψίματα, 5 κοψίματα.