Αρχική / ΧΑΝΤΜΠΟΛ / Τα βρήκε… σκούρα, αλλά έφτασε στην δεύτερη νίκη

Τα βρήκε… σκούρα, αλλά έφτασε στην δεύτερη νίκη

Οι «Μάγκες» του Νίκου Γραμματικού πέτυχαν την δεύτερη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα της Handball Premier.

Η ΑΕΚ αν και με μεγάλη δυσκολία επιβλήθηκε εν τέλει της Πυλαίας με 29-26 στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier, πετυχαίνοντας την δεύτερη σερί νίκη της και πρώτη εντός έδρας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στάθηκε άριστα στον αγωνιστικό χώρο και το πάλεψε μέχρι το τέλος, η Ένωση όμως με ψυχραιμία και υπομονή στα κρίσιμα σημεία πέτυχε το 2/2 και μετράει πλέον τέσσερις βαθμούς.

Το ματς:

Η ομάδα της Πυλαίας ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι αιφνιδιάζοντας την Ένωση, αφού προηγήθηκε στο σκορ με 0-5 στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης! Προφανώς η ΑΕΚ υπέστη ένα… αγωνιστικό σοκ στο ξεκίνημα του αγώνα. Στην συνέχεια όμως οι «κιτρινόμαυροι» έπρεπε να… ξυπνήσουν και να πάρουν σιγά σιγά τα πάνω τους, με την Πυλαία ωστόσο να μην έχει… σταματημό, αφού έφτασε τον δείκτη στο 3-8 με την συμπλήρωση των 12 λεπτών πλέον στο ματς. Η αναμέτρηση έφτασε σε νταμπλ σκορ στο 14ο λεπτό (5-10) με την ΑΕΚ να δείχνει αγχωμένη και να μην μπορεί να αντιδράσει, ενώ οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να έχουν τα ηνία. Η Ένωση από εκεί και πέρα άρχισε να… φορτσάρει στο παιχνίδι της κάνοντας ένα σερί με το σκορ να φτάνει στο 9-10 στο 21ο λεπτό! Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν να… ξυπνάνε σιγά σιγά, με τον προπονητή των Θεσσαλονικιών να καλεί τάιμ άουτ, βλέποντας την ομάδα του να παθαίνει μπλάκ άουτ. Ωστόσο, με το ξεκίνημα η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει και η ΑΕΚ έφερε πλέον το παιχνίδι στα ίσια με ένα σερί 6-0. Λίγο αργότερα ο «Δικέφαλος» πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά, η απάντησε όμως ήρθε από την Πυλαία που ισοφάρισε σε 11-11 και ευτύχησε να προηγηθεί και πάλι με 11-12 στο 24′. Η μπάλα πλέον πήγαινε πάνω – κάτω και το ματς συνέχισε να έχει τεράστιο ενδιαφέρον. Η Ένωση πήρε για δεύτερη φορά το προβάδισμα στο 27ο λεπτό με τον Συγγάρη ο οποίος πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο κάνοντας το 13-12. Τελικά, το ημίχρονο συμπληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 14-14.

Στο δεύτερο μέρος, το ματς εξακολούθησε να είναι δυνατό, με την Πυλαία να… κοιτάζει στα μάτια την ΑΕΚ, που προηγήθηκε με 17-16 στο 37′. Η Ένωση κατάφερε να πάρει προβάδισμα και με δύο γκολ διαφορά με τον Ζαμπούνη ένα λεπτό μετά (18-16), ενώ σχεδόν αμέσως μετά έγινε και το 19-16! Από εκείνο το διάστημα και έπειτα, η Ένωση άρχισε να επιβάλλει σταδιακά τον ρυθμό της, διατηρώντας το σκορ υπέρ της σε ασφαλή απόσταση τριών τερμάτων (21-18). Ωστόσο, η ομάδα από την Βόρεια Ελλάδα δεν τα… παράτησε, συνέχισε να προσπαθεί για ότι καλύτερο και να μειώνει την διαφορά σε ένα ή δύο γκολ, με τον δείκτη να έχει φτάσει στο 22-21 στο 47ο λεπτό του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμά της. Η Πυλαία ευτύχησε όμως να φτάσει ξανά στην ισοφάριση, αλλά και να προηγηθεί με 24-25 στο 52′, ένα πραγματικό ντέρμπι το ματς! Η Ένωση μετά έκανε το 25-25 κι ο Νίκος Γραμματικός κάλεσε τάιμ άουτ για να… αφυπνήσει τους παίκτες του και να τους ηρεμήσει. Πολύ αξιόμαχη ομάδα η Πυλαία, που δεν άφησε στιγμή τους «κιτρινόμαυρους» να πιστέψουν πως θα πάρουν με άνεση το αποψινό ματς, πραγματοποιώντας τεράστια εμφάνιση. Ο «Δικέφαλος» στο 57ο λεπτό πήρε πολύ σημαντικό προβάδισμα δύο τερμάτων (27-25), με τον προπονητή των Θεσσαλονικιών αυτή τη φορά να καλεί εκείνος τάιμ άουτ. Στο 29′ ο δείκτης του σκορ έφτασε στο 28-25 και κάπου εκεί πλέον η Ένωση «κλείδωσε» επιτέλους την δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 29-26.

ΑΕΚ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 29-26

Τα πεντάλεπτα: 0-4, 3-7, 4-10, 8-10, 11-12, 14-14 (ημχ.), 15-16, 20-16, 22-20, 24-23, 25-25, 29-26.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 9, Συγγάρης 1, Μπάλαζ 1, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 1, Παπαδιονυσίου 4, Δομπρής 2, Μυλωνάς 8, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 1, Μπαλάσκας.

ΠΥΛΑΙΑ (Πάνος Γούσιος): Ζαφείρης 1, Ανθομελίδης, Σαράφης, Μπουλταδάκης, Ελέτα 4, Κουκμίσης, Ψωμαθιανός, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης 1, Αλεξανδρίδης, Τσαναξίδης 5, Καλόμοιρος 4, Πετρίδης, Παπαγεωργίου 4, Αλατσατιάνος 2.

Διαιτητές: Τόλιος- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 0/0-4/4.