Αρχική / ΧΑΝΤΜΠΟΛ / Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ με 32-23 της ΧΑΝΘ

Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ με 32-23 της ΧΑΝΘ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 32-23 της ΧΑΝΘ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier και πήρε ένα εύκολο δίποντο ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα χάντμπολ της AEK ξεκίνησε στην αναμέτρηση ιδανικά και με δυνατά. Έτσι, κατάφερε να πάρει χτίσει από νωρίς μια διαφορά ασφαλείας (5-2). Η Ένωση παρουσίασε καλή εικόνα στην άμυνα και στην επίθεση και έτσι δεν αντιμετώπισε κάποια ιδιαίτερη πίεση από τη ΧΑΝΘ (11-6). Οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν την κυριαρχία τους και έτσι έφτασαν να πάρουν διαφορά 5 γκολ (15-10), με την οποία μάλιστα μπήκαν και στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός παράμεινε σε υψηλό επίπεδο. Η Ένωση, παρά την κάποια πίεση που άσκησε η ΧΑΝΘ συνέχισε να διατηρεί την ψυχραιμία της και να βρίσκει τον τρόπο να σκοράρει (17-12). Η άμυνα της ομάδας του Νίκου Γραμματικού παρέμεινε δυνατή, ενώ και στην επίθεση δεν είχε πρόβλημα (29-19). Έτσι, τα λεπτά περνούσαν και η ΑΕΚ έφτασε σε μια σημαντική νίκη με 32-23, που την στέλνει και πάλι στην 3η θέση της βαθμολογίας.