Αρχική / ΧΑΝΤΜΠΟΛ / Μεγάλη νίκη για τους ΜΑΓΚΕΣ με 21-29 και έφυγε για τελικό!

Μεγάλη νίκη για τους ΜΑΓΚΕΣ με 21-29 και έφυγε για τελικό!

Μεγάλη νίκη για τους Μάγκες μέσα στην Πορτογαλία απέναντι στην Μαδέιρα για την ημιτελική φάση του Τσάλεντζ Καπ με 21-29!

Στον επαναληπτικό που θα γίνει σε μια εβδομάδα οι ΜΑΓΚΕΣ  θα πρέπει να κάνουν  μια καλή διαχείριση της νίκης της και της διαφοράς για να πάρουν μια σπουδαία πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία τους στο Τσάλεντζ Καπ.

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού μετά το αρχικό 4-2 με τον Μυλωνά πάτησε και έφτασε για πρώτη φορα στο +5 (7-2) με τον Αργυρού.

Η Ένωση όσο περνούσε η ώρα ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή της στην άμυνα. Οι καλές επεμβάσεις του Ραντούλοβιτς σε συνδυασμό με τις επιθετικές επιλογές επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο 16-6 με τον Ζαμπούνη που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με τη διαφορά στα δέκα τέρματα η ΑΕΚ χρειάστηκε να κάνει μια καλή διαχείριση στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρει το αποτέλεσμα που χρειαζόταν. Οι Πορτογάλοι κατάφεραν να μειώσουν προσωρινά στα πέντε τέρματα αλλά Βραζάλιτσα και Πέρρος έδωσαν την λύση για την Ένωση.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού οι παίκτες της ΑΕΚ πήγαν στην κερκίδα  όπου έδωσαν και πάλι το παρών οπαδοί μας, ζητώντας πανηγυρίζοντας την μεγάλη τους νίκη, το «Ευρωπαϊκό κύπελλο»!